

Innaczej 6 edycja
-
Myślisz INNaczej?
-
Chcesz działać i wprowadzać zmiany w najbliższym otoczeniu lub całym Gdańsku?
-
Masz pomysły na pozytywną zmianę społeczną, ale jeszcze nie było okazji ich rozwinąć?
Doskonale, bardzo nas to cieszy! Do 20 marca zgłoś się do INNaczej, programu wspierającego innowatorki i innowatorów społecznych z Gdańska.
SZUKAMY INNOWACJI SPOŁECZNYCH DLA GDAŃSKA !!!
Czym są INNOWACJE SPOŁECZNE? To wszelkie nowe działania społeczne, mające na celu polepszenie jakości życia osób czy społeczności. Ich "nowość" może wynikać z wprowadzania unikalnych rozwiązań, ale także z faktu wdrożenia już znanego rozwiązania, występującego w nowym kontekście społecznym lub dla grupy społecznej, która do tej pory nie była zaopiekowana.
Nic Was nie ogranicza! Temat, którym możesz się zająć jest dowolny, pod warunkiem, że odpowiada na ważne wyzwania społeczne Gdańska.
Proponowane przez nas obszary tematyczne to:
● usługi społeczne,
● przestrzeń publiczna,
● mieszkalnictwo,
● kultura,
● zdrowie,
● edukacja,
● sport,
● więzi sąsiedzkie,
● działania międzypokoleniowe,
● dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami,
● praw człowieka,
● nowi mieszkańcy i mieszkanki Gdańska.
W programie INNaczej staramy się reagować na bieżące wyzwania naszego miasta.
Dlatego też w tym roku szczególnie zachęcamy Was do szukania pomysłów i rozwiązań dotyczących wyzwania, jakim jest ZAGROŻENIE UBÓSTWEM ENERGETYCZNYM.
ZAGROŻENIE UBÓSTWEM ENERGETYCZNYM.
Jakie to mogą być rozwiązania?
Z jednej strony mogą to być rozwiązania dotyczące szukania alternatywnych form pozyskiwania energii, z drugiej edukacja w obszarze energetyki i oszczędzania energii, z trzeciej działania społeczne wspierające tych, którzy potrzebują pomocy, a z czwartej? No właśnie - zostawiamy to Tobie i Twoim pomysłom!
Zdajemy sobie sprawę z tego, że może to się wydawać ambitne, ale jednocześnie jest bardzo aktualne i potrzebne. Z przeprowadzonych przez nas konsultacji i analizy danych wynika, że problem ten może dotknąć nawet 17% osób mieszkających w Gdańsku. Do jego rozwiązania potrzebne są oczywiście programy wsparcia systemowego i infrastrukturalnego - ale również, jak wynika z Narady Obywatelskiej o kosztach energii z 2022 - edukacja i zwiększanie świadomości korzystania z energii, co może być inspiracją do zaprojektowania innowacji: “(...) potrzebne są zarówno programy wsparcia, jak i edukacja zwiększająca świadomość korzystania z energii – nieprzegrzewanie pomieszczeń, wyłączanie urządzeń, które nie są używane, czy zwracanie uwagi na ich wysoką efektywność energetyczną, które pomoże zmniejszać koszty energii w każdym gospodarstwie domowym." - Narada Obywatelska o kosztach energii przeprowadzona przez Fundację Stocznia.
Zachęcamy do zapoznania się z całością na: https://naradaoenergii.pl/o-ubostwie-energetycznym/
JAK ZGŁOSIĆ POMYSŁ NA INNOWACJĘ SPOŁECZNĄ W GDAŃSKU?
Twoim pierwszym krokiem jest wysłanie do nas formularza zgłoszeniowego, w którym opiszesz swój pomysł.
LINK DO FORMULARZA: https://forms.gle/ppe2CxCPQRVVRUXo6
Masz na to czas do 20 marca 2023, ale proponujemy nie zwlekać do ostatniej chwili :)
Zanim wyślesz zgłoszenie, zapoznaj się z Regulaminem Konkursu i załącznikami.
Polecamy Twojej uwadze również ebook tworzenia innowacji społecznych w Gdańsku:
"Każda duża zmiana zaczyna się od małego kroku".
Do pobrania:
CO DALEJ?
Nasze ekspertki i eksperci wybiorą pomysły, które zaprosimy do Inkubatora Innowacji Społecznych. Ze wszystkich zgłoszeń wybierzemy kilkanaście pomysłów, które w najwyższym stopniu spełnią nasze kryteria merytoryczne (zobacz: załącznik 2 do regulaminu). O wszystkich kluczowych krokach będziemy informować drogą elektroniczna.
I część wsparcia - Inkubator Innowacji Społecznych
Podczas szkoleń i warsztatów będziecie pracować nad swoimi pomysłami, by stały się jeszcze lepsze i zwiększyły swoje szanse na otrzymanie dofinansowania. Przede wszystkim skupimy się na profesjonalnym projektowaniu innowacji społecznych. Każda i każdy z Was będzie też pracować indywidualnie przy wsparciu opiekunki/opiekuna innowacji. Wiemy, że każdy pomysł jest inny i ważne jest dla nas również, aby być z Wami w stałym kontakcie. Program będzie trwał ok. 2 miesięcy.
II część wsparcia - Fundusz Innowacji Społecznych
Do tej części Programu zakwalifikują się osoby, które najlepiej zaprezentują wyniki pracy nad swoim pomysłem. Komisja wybierze najciekawsze innowacje społeczne, które zostaną wsparte grantem w wysokości do 15 000 zł. Ponadto zostaną one objęte programem mentorskim trwającym przez czas testowania innowacji społecznej. Od tego momentu możesz zacząć realizować swoją innowację społeczną.
Zapraszamy do udziału!
Jakbyś miała/miał dodatkowe pytania, czy wątpliwości - pisz do nas: jedrzej.jackiewicz@upfoundation.pl
Jeśli znasz ciekawe inicjatywy, to prosimy przekaż im informację o INNaczej.
Czekamy na zgłoszenia! Termin naboru pomysłów innowacji społecznych mija 20 marca 2023 roku.
Formularz zgłoszeniowy online: https://forms.gle/ppe2CxCPQRVVRUXo6
Regulamin Konkursu
Załącznik 1 (Wzór formularza zgłoszeniowego)
Załącznik 2 (Karta oceny merytorycznej)
