top of page

Zapraszamy Cię do stania się częścią ekipy zielonego ogrodu miejskiego w Tczewie! Ogród to miejsce otwarte - dla każdego. Miejsce, w którym znajdziesz grządki z warzywami, drzewka owocowe, ale tez przestrzeń do warsztatów i do rekreacji :) To miejsce dla Ciebie, dla Twoich dzieci, Twoich rodziców czy znajomych. Zapraszamy Cię do wspólnej uprawy warzyw, owoców i roślin ozdobnych, do majsterkowania i wykonywania całej infrastruktury ogrodowej. Będziemy się uczyć, jak łapać deszczówkę, kompostować, chronić przed zarazami nasze roślinki, a wszystko to w duchu - wykorzystaj, nie wyrzucaj! Ale, ale... nie samą pracą człowiek żyje - oprócz tego w naszym ogrodzie będzie ekologiczna sauna miejska (!), miejsce na ognisko i wypasiona strefa relaksu wśród zieleni! Co jeszcze - to zależy od Ciebie - pomóż nam wystartować a w ogrodzie znajdziesz przestrzeń do realizacji własnych pomysłów :)

Nasz ogród będzie rósł tak jak marchewka w grządce!

Najpierw trochę się napracujemy na warsztatach z planowania ogrodu - ty też możesz wziąć w nich udział! Zaprosimy Cię na nie w styczniu! Będziesz mieć wpływ na to jak będzie wyglądał nasz ogród już od samego początku!

Zimą postawimy na relaks i hartowanie - w końcu czeka nas pracowita wiosna :) Uruchomimy ekologiczną saunę polową - plandeka uszyta z banerów  w środku rozgrzane kamienie i relaksujący ziołowy zapach! A potem ochłoda w śniegu! I to wszystko w Tczewie!

 

Ani się obejrzycie przyjdzie wiosna i trzeba zakasać rękawy! Czekają nas wspólne warsztaty wykonywania infrastruktury ogrodowej - naucz się z nami konstruować skrzynie, kompostowniki, pojemniki na deszczówkę, siedziska i super donice - efekt naszej pracy będzie jednocześnie wyposażeniem ogrodu! Następnie do wykonanych donic i skrzyń powsadzamy roślinki - warzywa i inne zaplanowane podczas pierwszych warsztatów! 

Wiosną, latem i jesienią zapraszamy na cykl edukacyjny:

  • warsztaty z kompostowania - jak to robić? do czego używamy kompostu? 

  • warsztaty z naturalnych metod ochrony roślin?

  • warsztaty z majsterkowania - jak zrobić meble do ogrodu wykorzystując używane materiały?

  • warsztaty o owadach? przygotowanie domków dla owadów

  • warsztaty zielarskie? jak rozpoznawać zioła, co można z nich zrobić, wspólne gotowanie ze znalezionych ziół

  • gotowanie zero waste - jak gotować, by nie marnować?

  • kuchnia roślinna - da się na tym przeżyć?

  • przetwory - jak, z czego i kiedy?

  • kiszonki - jak z czego i kiedy?

Inicjatorami są: Tczewscy Kurierzy Rowerowi (Fundacja To i Co), Urząd Miejski w Tczewie oraz Flex Poland a także Stowarzyszenie Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, Dzicy Przyrodnicy i przyjaciele

http://kurierzy.tczew.pl/

stopka_Aktualna fundusz.jpg
bottom of page