KLIKNIJ I BĄDŹ WSPÓŁTWÓRCĄ PRZEWODNIKA NA RZECZ INTEGRACJI SPOŁECZNOŚCI!
Czy znalazłeś się kiedyś w nowym otoczeniu, w którym nie do końca potrafiłeś się odnaleźć? Czy mieszkałeś lub mieszkasz za granicą? Czy pamiętasz swoje pierwsze doświadczenia w innym kraju? Jakie emocje Ci wtedy towarzyszyły?
Polska przechodzi obecnie transformacje z kraju emigracyjnego w kraj emigracyjno-imigracyjny. Wedle szacunków GUS na dzień 31 grudnia 2019 r. w Polsce mieszkało 2 106 101 cudzoziemców. W tej grupie większość stanowili obywatele Ukrainy (było ich 1 351 418) oraz Białorusini (105 404). Wedle aktualnych danych Wojewody Pomorskiego w 2020 r. w województwie pomorskim przebywało ponad 24 100 cudzoziemców posiadających ważne dokumenty uprawniające do pobytu w Polsce (w tym 13210 z Ukrainy i 1870 z Białorusi). Jak podkreśla dr hab. Agaty Górny po roku 2014 województwo pomorskie dołączyło do nowych obszarów docelowych imigrantów zarobkowych w Polsce. Cudzoziemcy pracujący tutaj przede wszystkim w przemyśle, budownictwie oraz handlu i usługach gastronomicznych. W ostatnich latach dynamika wzrostu imigracji w naszym regionie była wyższa niż przeciętnie w Polsce. W okresie 2014-2019 liczba wydawanych w województwie pomorskim zezwoleń na pracę wzrosła 15-krotnie. Wzrost liczby oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi był jeszcze większy, tj. ponad 20-krotny.
CELE FINANSOWE
CIEBIE chcemy zaprosić do wsparcia opracowania kolejnych modułów przewodnika. To dzięki TWOJEMU ZAANGAŻOWANIU będziemy mogli przygotować kompleksowy materiał zawierający szczegółowe informacje nt.:
– oferty kulturalnej (pozyskanie środków w wysokości 1500 zł)
- oferty kształcenia zawodowego (pozyskanie środków w wysokości 1000 zł)
- oferty szkoleniowej w celu podniesienia kompetencji zawodowych (kursy i szkolenia zawodowe, językowe) – (pozyskanie środków w wysokości 1500 zł.)
Pozyskane środki zostaną przeznaczone w szczególności na opracowanie tłumaczeń oraz przygotowanie publikacji w przystępnej i zachęcającej wizualnie formie.
Wierzymy, że i ten cel dzięki Tobie i Naszym Mentorom uda nam się osiągnąć.
TO DOPIERO POCZĄTEK
Pomysł na wydanie przewodnika to jeden z elementów naszego projektu, którego celem jest jak najlepsza integracja imigrantów w środowisku lokalnym. Dlatego też poza przewodnikiem, który będzie zawierał odpowiedzi na wiele pytań zapewnimy naszym podopiecznym udział w rocznym programie mentoringowym! Program ten opiera się na pracy z wyselekcjonowanym dla konkretnego podopiecznego Mentorem, który będzie udzielał wsparcia w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego, a także będzie pomagał odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
Budując program mentoringowy przeszkolimy 10 kandydatów na Mentorów (będą to m.in. pracownicy pomorskich firm, organizacji pozarządowych, czy pracownicy socjalni). Osoby te przejdą szkolenie dla mentorów i przy wsparciu naszych ekspertów przez rok pomagać będą imigrantom.
Partnerami projektu są:
Instytut Badań Nad Polityką Europejską
Gmina Czarna Woda
Alustal Engineering Sp. Z o.o.
.
